Uczestniczyliśmy w projekcie „Usługi Socjalne w Czechach i Europie”

Uczestniczyliśmy w projekcie „Usługi Socjalne w Czechach i Europie”

Projekt „Usługi Socjalne w Czechach i Europie” prowadzony był w ramach programu Europa dla Obywateli przez nasze partnerskie miasto w Czechach, Lanškroun. Poza Serockiem w projekcie uczestniczyło również włoskie Castiglione In Teverina , węgierskie Hajdúszoboszló, słowacki Kežmarok, a także polski Dzieżoniów.

Uczestnicy projektu przybyli do  Lanškroun 5  września. Delegacja włoska pobyt w Republice Czeskiej rozpoczęła od zwiedzenia stolicy kraju – Pragi. Pozostali goście przybyli prosto do Lanškroun i spędzili popołudnie na zwiedzaniu miasta.

Następnego dnia – 6 września, w zamku w Lanškroun odbyła się oficjalna konferencja dotycząca realizowanego projektu, rozpoczął ją burmistrz Radim Vetchý. Następnie wygłoszone zostały referaty - pierwszy poruszał temat polityki socjalnej prowadzonej na terenie Czech, wygłosił go Ondřej Flégr, reprezentujący region Pardubice. Kolejne wystąpienie dotyczyło wstępnej analizy zdalnego wspierania, przygotowane zostało przez Agencję działającą przeciw społecznemu wykluczeniu w Lanškroun, poprowadziła je Veronika Potocká, lokalny konsultant i radca ds. polityki rodzinnej.

Po południu uczestnicy projektu udali się do niewielkiej wioski Anenská Studánka, do znajdującej się tam placówki socjalnej. Tu zapoznani zostali z zasadami funkcjonowania obiektu oraz podopiecznymi placówki. Wieczorem odbyła się dyskusja nt. projektu, w której uczestniczyli również członkowie Rady Miasta Lanškroun.

7 września uczestnicy projektu odwiedzili pensjonat dla seniorów, po którym oprowadził dyrektor - Milan Minar. Następnie odbył się wykład dot. koordynacji zabezpieczenia społecznego na poziomie Unijnym, poprowadzony przez Petrę Pejcharovą z organizacji Eurocentre w Hradec Králové. Popołudnie uczestnicy projektu spędzili w placówce socjalnej w miejscowości Žampach, gdzie  mogli obejrzeć część mieszkalną placówki oraz znajdującą się tam kaplicą i arboretum. 

W dniu 8 września uczestnicy projektu zostali podzieleni na grupy. Pierwsza spędzała czas w Olomoucu, druga natomiast pozostała w Lanškroun i uczestniczyła w miejskim festiwalu. Dzień zakończono dyskusją poświęconą wynikom projektu.

Następnego dnia, 9 września zorganizowano pożegnanie uczestników i oficjalne zakończono projekt.

Rezultaty projektu opublikowane przez organizatora: https://www.lanskroun.eu/socialni-sluzby-v-cechach-a-v-evrope/ds-1278/p1=12427

wstecz

Powrót do topu strony
baner toplayer
Zmiana godzin pracy OPS